Ubytování jižní Čechy >> Ubytování v Jindřichově Hradci >> Ubytování Jindřichův Hradec >> Ubytování v soukromí >> Levné ubytování >> Ubytování s bazénem
Levné ubytování jižní Čechy - Penzion u Hesů
Úvodní stránka » Tipy na výlety

Jindřichův Hradec - tipy na výlet do okolí

V okolí Jinřichova Hradce je mnoho zajímavých míst a zákoutí, kam se můžete vydat na výlet.

1) Úzkokolejka    2) Přírodní park Česká Kanada    3) Landštejn    4) Červená Lhota    5) Naučná stezka Jindřišským údolím    6) Státní hrad Nové Hrady    7) Koupání    8) Cykloturistika, Tenis, Golf, Létání   

1) Úzkokolejka

Další kapitola 2) Přírodní park Česká Kanada
Začátek stránky

Jindřichův Hradec - výlet parním vláčkem Více než století neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm, zato s délkou úctyhodných 79 km. Obě tratě, Jindřichův Hradec - Nová Bystřice i Jindřichův Hradec - Obrataň, dodnes slouží svému původnímu účelu, každodenní osobní a nákladní dopravě. Jsou však také významnou technickou památkou a jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí regionu. Jízda stoletým historickým parním vlakem do půvabných koutí České Kanady je nejen jedinečným výletem do minulosti, ale i zážitkem, který si prostě nelze nechat ujít.

Jindřichohradecké místní dráhy2) Přírodní park Česká Kanada

Předchozí kapitola 1) Úzkokolejka
Další kapitola 3) Landštejn
Začátek stránky

Oblast rozkládající se jihovýchodně od Jindřichova Hradce. Je ohraničená přibližně městy Kunžakem, Českým Rudolcem, Slavonicemi, Novou Bystřicí a Jindřichovým Hradcem. Její rozloha je 18 700 ha. Název je odvozen od přírodního charakteru krajiny, charakteristického početnými vodními plochami, rozsáhlými lesními komplexy s rozesetými balvany a poněkud sychravějším podnebným rázem. Je to velmi řídce osídlená krajina s několika přírodními rezervacemi. Drsnější podmínky, relativně vysoká nadmořská výška (600-700 m), jsou zárukou velmi dobrých sněhových podmínek. Česká Kanada není typickou lyžařskou oblastí, na své si však přijdou běžkaři, přestože není možné se spoléhat na stabilní síť lyžařských tras.

pořad ČT Toulavá kamera - Česká Kanada3) Landštejn

Předchozí kapitola 2) Přírodní park Česká Kanada
Další kapitola 4) Červená Lhota
Začátek stránky

Jindřichův Hradec a okolí - zřícenina hradu Landštejn Hrad byl vybudován na počátku 13. století zřejmě moravskými Přemyslovci jako opěrný bod území na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Ve 2. pol. 13. stol. v majetku třeboňské větve Vítkovců, z nich ve 14. stol. nejvýznamnějším majitelem nejvyšší purkrabí Karla IV. Vilém z Landštejna (zemřel r. 1356). Od roku 1381 majetkem Krajířů z Krajku, za nich v 16. století rozsáhlé přestavby. V roce 1618 se po několik měsíců na hradě bránila stavovská posádka. Po požáru v r. 1771 hrad ve zříceninách.

Svým pojetím dvou věží propojených palácem, představuje ojedinělý komplex svého druhu v Čechách a je jedním ze tří dochovaných románských hradů u nás a jednou z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě. Horní část vyšší věže je upravena jako vyhlídková. Z ní se otevírá pohled na hluboké lesy České Kanady.

Expozice představuje dějiny hradu, místní archeologické nálezy a tředověké zbraně. V mohutných zdech hradu se kdysi zalíbilo německému básníkovi Friedrichu von Schillerovi, který do okolních lesů umístil děj svých loupežníků. V době sezóny se zde konají Landštejnské slavnosti.4) Červená Lhota

Předchozí kapitola 3) Landštejn
Další kapitola 5) Naučná stezka Jindřišským údolím
Začátek stránky

Jindřichův Hradec a okolí - vodní zámek Červená Lhota Renesanční vodní zámek, vybudovaný na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka. Z původní gotické tvrze byl přestavěn v 16. století a dílčími úpravami v 17. století získal hodnotné interiéry s bohatou štukovou výzdobou a cennými nástěnnými malbami. Interiéry západního křídla zdobí rokokové postavičky v kartušových rámcích a pokoje jsou vybaveny nábytkem renesančního až biedermeierovského období. Rozhodně kuriózně působí zřejmě až příliš nemilosrdný portrét Markéty Korutanské a Tyrolské, známé z knihy Liona Feuchtwangera Ošklivá vévodkyně. Zámek je obklopen anglickým parkem se zámeckou kaplí Nejsvětější Trojice, postavenou v 16. století.

pořad ČT Toulavá kamera - Červená Lhota5) Naučná stezka Jindřišským údolím

Předchozí kapitola 4) Červená Lhota
Další kapitola 6) Státní hrad Nové Hradyalší kapitola
Začátek stránky

Po procházce městem Jindřichův Hradec je možné vydat se za poznáváním zajímavostí v jeho okolí. K procházce přírodou nám může posloužit Jindrova naučná stezka, Jindřichův Hradec a okolí - Jindrova naučná stezka Jindřichův Hradec a okolí - Jindřišské údolí která má část městskou vedoucí po břehu rybníka Vajgar a na ni navazující asi 10 km dlouhou pěší stezku Greenways, po které projdeme i místní přírodní klenot Jindřišské údolí. Trasu stezky Greenways však není nutno procházet naráz v celé její délce, je možné ji zkombinovat s další zajímavostí – úzkorozchodnou dráhou (v sezóně jezdí kromě motorových i parní vlaky), jejíž zastávky jsou ideálně rozloženy po třetinách stezky: v Jindřiši zastávce (nad obcí), v Blažejově a v Malém Ratmírově.

Za zmínku stojí, že panely stezky obsahují také povídání žabáka Jindry vhodné již pro předškolní děti, takže výlet se může stát atraktivním také pro rodiny s malými dětmi (trasa ale není všude průjezdná pro kočárky.

Více informací naleznete na webové adrese: Naučná stezka Jindřišským údolím6) Státní hrad Nové Hrady

Předchozí kapitola 5) Naučná stezka Jindřišským údolím
Další kapitola 7) Koupání
Začátek stránky

Původně gotický hrad se tyčí na skalnatém výběžku nad údolím říčky Stropnice na západním okraji stejnojmenného města. Byl založen Vítkovci koncem Jindřichův Hradec a okolí - Nové Hrady Nové Hrady - hradní příkop 13. století na místě, kde pravděpodobně již dříve bývalo starší hradiště. Prvně je připomínán společně s podhradím roku 1279 jako strážní hrad na Vitorazské obchodní stezce. Po Vítkovcích vlastnili hrad s městem pánové z Landštejna a dalšími majiteli se stali Rožmberkové. V roce 1425 hrad dobyli a vypálili husité a v roce 1467 znovu vojska panské jednoty. Při rozsáhlé přestavbě v první polovině 16. století získal hrad současnou dispozici. V roce 1573 byl těžce poškozen požárem. Koncem 16. století, již v majetku Švamberků, na něm proběhly menší opravy, důkladnější rekonstrukce se dočkal na počátku století sedmnáctého. V roce 1620 byl hrad dobyt generálem Buquoyem. Poté byl využíván k ubytování úředníků lesní správy a sídlil v něm buquoyovský lesní úřad.

Hrad má protáhlý polygonální půdorys. Je chráněn mohutným zděným příkopem a asi na třech čtvrtinách obvodu obklopen hradbami, za kterými je parkán s drobnými, dovnitř otevřenými polokruhovými baštami. Vstup do hradu umožňují dvě hranolové věžové brány, které jsou přístupné po dřevěných mostech.

Na hradě je umístěno muzeum jihočeského skla, obsahující nejrozsáhlejší sbírku černého hyalitového skla na světě. Hyalitového sklo bývá označováno též "kamenné" nebo "černé" sklo. Nepropouští světlo, má vysoký lesk a mimořádnou tvrdost. Jeho dekorativnost zvyšovalo pozlacování a broušení. Vedle černého hyalitu se vyráběl i červený a mramorovaný. Hyalitové sklo bylo poprvé vyrobeno v Buquoyovských sklárnách v Jiříkově Údolí na Novohradsku. Odtud se jeho výroba rozšířila do mnoha skláren v Novohradských horách i do skláren šumavských.

Státní hrad Nové Hrady7) Koupání

Předchozí kapitola 6) Státní hrad Nové Hrady
Další kapitola 8) Cykloturistika, Tenis, Golf, Létání
Začátek stránky

 • Přírodní koupaliště a rekreační rybníky v okolí města Jindřichův Hradec
 • Pískové jezero u Jindřiše: 3 km od Jindřichova Hradce (směr Blažejov). Dostupnost je možná autem, pěšky i úzkokolejkou
 • Pískové jezero Jarošov nad Nežárkou: 7 km od Jindřichova Hradce (směr Pelhřimov). Dostupnost autem, autobusem, na kole
 • Pěnenský rybník: 4 km od Jindřichova Hradce (směr Nová Bystřice). Dostupnost autem, autobusem, na kole
 • Kačležský rybník: 6 km od Jindřichova Hradce (směr Dačice). Dostupnost autem, autobusem, na kole
 • Ratmírovský rybník: 8 km od Jindřichova Hradce v Malém Ratmírově (směr Dačice). Dostupnost autem, autobusem, na kole i úzkokolejkou
 • Rybník Osika: 15 km od Jindřichova Hradce u obce Albeř (směr Nová Bystřice). Dostupnost autem, autobusem, na kole i úzkokolejkou
 • Aquapark se nachází se u plaveckého bazénu v Jindřichově Hradci. V areálu je bazén s tobogánem (délka 82 m), Jindřichův Hradec - pohled na areál aquaparku divoká řeka, masážní trysky, protiproud a vlny, vodní stěna, vodní hřib, vodní zvon, dětské brouzdaliště a další. Je možné zahrát si plážový volejbal, občerstvit se v restauraci na terase, bufetu či kiosku.

  POZOR!!! Se vstupenkou do aqaparku nemáte přístup do krytého bazénu, musíte si koupit jinou vstupenku v plaveckém bazénu.

 • Krytý plavecký bazén má délkou 25 m. Dále se zde nalézá vnitřní tobogán (45 m) a dětský bazén s vodotryskem. Jindřichův Hradec - krytý plavecký bazén


8) Cykloturistika, Tenis, Golf, Létání

Předchozí kapitola 7) Koupání
Začátek stránky

Cykloturistika

Jindřichohradecko je velmi oblíbená oblast pro cykloturistiku. K tomu přispívá i mírný terén, krajina je převážně rovinatá s množstvím rybníků a lesů. Jsou zde krásné cyklotrasy, které jsou již zpracované na internetu. K nim patří např. cyklotrasy v okolí J. Hradce, trasy pro pěší turistiku i cykloturistiku opět v okolí J. Hradce a nebo trasy pro cykloturistiku v České Kanadě.

Jindřichův Hradec a tenis

Přímo v Jindřichově Hradci je otevřeno tenisové centrum. Tenis si můžete též zahrát v blízkém Otíně (kousek za J. Hradcem).

Golf

Golfové hřiště je vybudováno u Nové Bystřice.

Létání

Letiště v Jindřichově Hradci nabízí možnost motorového i nemotorového létání, vyhlídkových letů i výcvik v letecké škole.
Podpořte
Penzion u Hesů


Muj TOPlist

Napište nám

Napište do Penzionu u Hesů - ubytování jižní Čechy. Email: hesovi@centrum.cz


Penzion U Hesů

Pavel Hes
Italských legií 439/III
377 01, Jindřichův Hradec
GPS: N49°8'13.897'' E15°0'11.967''
Email: hesovi@centrum.cz
Mobilní telefon: +420 720 189 483, +420 723 316 230

Pro Penzion u Hesů - levné ubytování Jindřichův Hradec zhotovil Jiří Hes

SEO webu sledují SEO nástroje.cz